DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

aktuality

Srdečně Vás zveme na velkou oslíkářskou akci ! 

 

 

Zveme Vás na svod oslů dne 25.4. 2016 v 10 hodin,který se koná zde : http://www.vfu.cz/

Pro více informací volejte MVDr.Sedlinská Markéta : 777 107 226

 

 

22.4. Jsme se účastnili valné hromady v Humpolci kde jsme přednesli :
 

Zhodnocení šlechtitelského programu

plemeno osel domácí v České republice za rok 2014

 

Chovný cíl

Chovným cílem je osel středního až malého obdélníkového rámce s korektní stavbou těla, harmonickými proporcemi a typicky dlouhými ušními boltci. Je bez vad stavby končetin a chodů a bez hrubých exteriérových vad.

Cílem šlechtění osla domácího je jedinec charakterově vyrovnaný, bez známek jakékoli agrese, ochotný k práci a lehce ovladatelný. Jedná se o konstitučně tvrdé, nenáročné a dobře krmitelné jedince.

Osel domácí je vhodný k rekreaci, hipoterapii, do zápřahu, nebo jako soumar.

 

Početní stav populace

V posledních letech vykazuje populace oslů chovaných v české republice významný početní nárůst. Tato okolnost je zřejmě v největší míře ovlivněna narůstajícím povědomím chovatelů a majitelů oslů o nutnosti registrace všech držených zvířat, která vyplývá ze zákona. Mimo to se intenzivnější propagace odráží ve zvýšeném zájmu o tato zvířata, což vede zákonitě i k cílenému intenzivnějšímu připouštění chovných jedinců. Výjimkou nejsou ani importy zvířat ze zahraničí.

Tab. č. 1: Přehled populace plemene osel domácí v ČR

Rok

Hřebci v

chovu z PK

Klisny v PK

Ostatní

Celkem

2014

7

6

759

772

 

Chovná populace

Plemenní hřebci

Počet plemenných hřebců osla domácího je v současné době nedostatečný a nestačí na rozumné pokrytí zájmu o připouštění po celém území republiky. Přestože udělená  výjimka  MZe umožňuje licentování plemenných hřebců i bez oboustranného dvougeneračního původu, je zájem ze strany majitelů potencionálních plemeníků mizivý. V tomto ohledu je nezbytnou úlohou SOS zlepšit propagaci a informovanost široké veřejnosti o této možnosti a o povinnostech vyplývajících ze zákona o plemenitbě.

Zkoušky výkonnosti

 

Přestože zkušební řád plemenné knihy oslů umožňuje posuzování oslů při celé řadě příležitostí (posuzování hříbat pod klisnou, výstavy, zkoušky výkonnosti atd…) z důvodů velmi omezených aktivit, které by sdružovali zájemce o chov oslů, není počet posouzených zvířat nikterak uspokojivý. Zkoušky výkonnosti jsou povinné pro plemenné hřebce, pro klisny jsou zatím nepovinné, a největší důraz je kladen (mimo tělesných znaků)  především na projev ochoty spolupracovat s člověkem a nulové známky agresivity, která je hlavním kritériem zcela vylučujícím takové jedince z dalšího chovu.

Výstavy a další akce

V loňském roce byla první vlaštovkou prezentace oslů pod záštitou ASCHK A SOS účast našeho zástupce na výstavě v Lysé nad Labem. V letošním roce jsou už plánované další obdobné aktivity, které by měly informovat širokou chovatelskou ale i laickou veřejnost o možnostech chovu a využití oslů.

Propagace plemene

Jako hlavní informační kanál pro chovatele oslů v ČR fungují webové stránky SOS (www.svazoslichspecialistu.wbs.cz) a ASCHK ČR (www.aschk.cz). Dále jsou informace zveřejňovány v médiích věnovaných koním obecně – servery Equichannel, Distanc, časopisy Koně, Jezdectví apod. Zde je hlavním cílem informovat i další případné zájemce o chov plemene.

SOS dále využívá komunikaci se členy svazu pomocí Facebooku a e-mailové komunikace.

Závěr:
Plemenářská práce v chovu oslů stojí na svém počátku. Je třeba zintenzivnit komunikaci a informovanost mezi zainteresovanými občany a i nadále se snažit vyhledáváním a podporou vhodných plemeníků o zlepšování chovné populace osla domácího v ČR.

 

 

Vážení milovníci,příznivci a chovatelé oslíků ! Zveme Vás na letošní první sraz na Kružberku !